Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

wtorek, 1 października 2013

"Próby ognia" James Dashner

Opis:
Znalezienie wyjścia z Labiryntu miało być końcem. Żadnych więcej niespodzianek, żadnych puzzli. I żadnego uciekania. Thomas był przekonany, że jeśli Streferzy zdołają się wydostać, odzyskają swoje dawne życie i wspomnienia. 
W Labiryncie życie było łatwe. Mieli jedzenie, schronieni i względne bezpieczeństwo. Dopóki Teresa nie zapoczątkowała końca. Ale w świecie poza Labiryntem koniec został zapoczątkowany już dawno temu. 
Spalona przez Pożogę i wysuszona z powodu nowego klimatu Ziemia stała się krainą zniszczenia, penetrowaną przez Poparzeńców, ludzi zarażonych Pożogą. 
Dlatego Streferzy wciąż nie mogą przestać uciekać . Zamiast upragnionej wolności, muszą stawić czoła jeszcze jednej próbie. Muszą przejść przez najbardziej spaloną część świata i dotrzeć do celu w ciągu dwóch tygodni. 
Ale DRESZCZ przygotował i na tej drodze wiele niespodzianek. Wiele krwawych niespodzianek...Moja opinia:
Próby ognia, jako kontynuacja Więźnia Labiryntu, sprawdziły się po prostu świetnie. Były nawet lepsze niż pierwsza część.


Ta maegahipersuperszybka akcja, która mnie tak urzekła w poprzednim tomie jest jakimś cudem jeszcze szybsza. Jednocześnie w powieści jakby odrobinę się pozmieniało. Poprzednio Streferzy wydawali się odrobinę naiwni, a ich działania trochę bez sensu. Znaleźli się w wielkim Labiryncie, nikt nie wie dlaczego, a mimo to robili to, czego się od nich oczekiwało. Z drugiej strony, co innego im pozostało.


W drugiej części dowiadujemy się, że równocześnie prowadzono dwa eksperymenty, Grupa A składała się z chłopców, a Grupa B z dziewcząt. W obydwu zespołach był tylko jeden wyjątek. Grupy zachowały się w swoich Labiryntach tak samo, wydostali się w podobny sposób i w tym samym czasie, co wydało mi się odrobinę naciągane. Nie przejmowałam się jednak zdrowym zdrowym rozsądkiem i po prostu dałąm się wciągnąć. Bo trzeba przyznać panu Dashnerowi - jego powieści kipią akcją, jak mało które książki.


W Próbach ognia sceneria się zmienia. W pierwszej części chłopcy mieli do dyspozycji ograniczoną przestrzeń i chodziło o to, aby się wydostać. Tym razem przestrzeni jest zdecydowanie za dużo. Otaczają ich ogromne równiny, suche pustkowia, z nikłymi możliwościami ukrycia się przed niebezpieczeństwem i parzącym słońcem. To była całkiem miła odmiana. Sprawiła, że druga część nie była zbyt podobna do poprzedniej i powiało świeżością.


W tej części spodobał mi się również wątek miłosny. Na początku Teresa została oddzielona od chłopców i pojawiła się Brenda, Poparzeniec jeszcze w początkowym stadium choroby. Thomas nie potrafi zapomnieć o Teresie, ale mimo wyrzutów sumienia, przywiązuje się do Brendy, która od początku nie ukrywa, że coś do niego czuje. Ten miłosny trójkącik bardzo zgrabnie wplótł się w akcję i dodawał uroku. Jestem bardzo ciekawa jak ten wątek rozwinie się w kolejnej, ostatniej już części.


Zarówno Próby ognia, jak i Więzień Labiryntu są jak najbardziej godne polecenia ;)


Moja ocena 10/10. P.S. Z niecierpliwością czekam na ekranizację (w szczególności na Dylana O'briena <3).


Pozdrawiam!


Świetny głos, piękna gitara... po prostu musiałam dorzucić ;D


15 komentarzy:

 1. Jak tylko skuszę się na część pierwszą to tę też przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie chyba sobie odpuszczę, tyle książek, ile na mnie czeka do przeczytania i zrecenzowania, aż się boję xD
  Pozdrawiam!
  arenaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem. Nie myślałam, że ,,Próba ognia'' jest tak fantastyczna. W takim razie muszę koniecznie poznać od początku tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być całkiem ciekawie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę zacząć od pierwszej części, seria bowiem zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie słyszałam o trylogii, ale bardzo chętnie sama ja poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna z moich ulubionych serii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem niezmiernie ciekawa tego, co zaserwuje nam autor w 3 tomie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O serii naturalnie słyszałam, jednak jeszcze niestety nie czytałam. Nie chcę w żadnym razie przechodzić koło niej obojętnie, więc gdy tylko nadrobię zaległości rozpoczynam rozglądanie się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 10. O serii naturalnie słyszałam, jednak jeszcze niestety nie czytałam. Nie chcę w żadnym razie przechodzić koło niej obojętnie, więc gdy tylko nadrobię zaległości rozpoczynam rozglądanie się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja także czekam na ekranizacje ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Tyle świetnych książek... tak mało czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam w dłoniach pierwszej części, nie wiem, czy seria mnie przekonuje do siebie ;) może po natłoku lektur się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Koniecznie muszę nabyć książki Dashnera, bo jestem pewien, że mi się spodobają.
  Według moich ambitnych, ale w miarę realnych planów, to będę miał na nią czas dopiero w styczniu...

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...