Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

poniedziałek, 13 października 2014

"Harry Potter i Więzień Azkabanu" J. K. Rowling

Opis:
Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca, Kim jest? Co łączy go z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości stają się dla bohatera udręką?
W trzecim tomie przygód Harry'ego Pottera poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, oglądamy Hagrida w nowej roli oraz dowiadujemy się więcej o przeszłości profesora Snape'a. Wyprawiamy się również wraz z trzecioklasistami d obfitującego w atrakcje Hogsmeade, jedynej wioski w Anglii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów. Moja opinia:
Ta część zdecydowanie różni się od poprzednich dwóch i wprowadza nas w klimat kolejnych części. Jest w niej o wiele więcej mroku, bezpośredniego zagrożenia i śmierci.
Siłą rzeczy i bohaterowie dorastają do tego, by stawić czoła tym przeciwnościom. 
http://nicow92.deviantart.com/art/
Hogwarts-at-night-272149409
W Więźniu Azkabanu o samym Voldemorcie wspomina się rzadko, a głównym wrogiem Harrego jest Syriusz Black, zbiegły z Azkabanu zwolennik Czarnego Pana. Później okazuje się, że jest również ojcem chrzestnym Harrego. Był przyjacielem jego rodziców, lecz wydał ich Voldemortowi. Cały świat czarodziejów i mugoli drży przed konsekwencjami jego ucieczki. Na relacji Harry - Syriusz Black opiera się trzecia część serii. Jest ona pełna nienawiści i zakłamania. Mrok bije więc od głównego wątku książki. 
Jeśli chodzi o wątki poboczne i nowe postacie, one również wiążą się z negatywnymi emocjami. Dementorzy to straszne stworzenia wysysające wszelką radość i nadzieję. Tak jak na Hogwart, tak i na całą książkę, rzucają cień nie do rozświetlenia. Wspaniały hipogryf Hagrida, Hardodziób, zostaje skazany na śmierć. Nową nauczycielem obrony przed czarną magią jest profesor Lupin, który roztacza nad Harrym iście wujowską opiekę, ale otacza go aura tajemnicy. W dodatku na Harrym ciąży omen śmierci, ponurak, który objawia się mu od czasu do czasu. Słowa takie jak strach, zagrożenie, śmierć przewijają się więc przez całą trzecią część.
http://kikile-zlovetch.deviantart.com/art/
First-Fly-On-Buck-282405647
Z drugiej strony można jeszcze znaleźć odrobinę beztroski w trójce głównych bohaterów. Wciąż włóczą się po Hogwarcie w środku nocy, wymykają się do Hagrida i nie rozstają się z peleryną niewidką. No i nie można zapomnieć o nowym, niesamowitym gadżecie, czyli mapie Huncwotów. Mój absolutny faworyt trzeciej części Harrego Pottera. Tak, jak w poprzedniej części feniks oczarował mnie, tutaj byłam pod absolutnym wrażeniem dostojności i inteligencji hipogryfa. Cudowne zwierzę.
Podsumowując, nic się nie zmieniło, Harry Potter to wciąż wspaniała seria. Już wkrótce łapię się za kolejną część ;)

Pozdrawiam!

Ocena: 10/10!


14 komentarzy:

 1. Niezapomniana seria :) Życzę dalszych przyjemności z lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem dlaczego, ale ta część należy do moich ulubionych i wracam do niej najczęściej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To moja ulubiona część :). Od niej zaczęłam, więc pewnie do niej mam największy sentyment.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę serię zawsze będę uwielbiać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba muszę w końcu się za nią zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Więzień..." jest obok "Księcia Półkrwi" jedną z moją ulubionych części :) A w dodatku wprowadza moją ulubioną postać, czyli Syriusza Blacka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To chyba moja najulubieńsza część :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bym oceniła Pottera na 11/10:) Trzecia część to jeden z lepszych tomów, według mnie, przede wszystkim na nieco szerzej przedstawioną postać Hermiony:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam osoby, która nie słyszałaby o tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam wszystkie części Harrego Pottera <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Ooo, znów Haaarry :D Nie tak dawno przeczytałam serię, więc i moje uczucia do niej są jeszcze świeże. Fakt, sielanka się zaczyna powoli kończyć, a książka przeradza się z powieści dla dzieci w młodzieżową. ;) Jeden z najlepszych tomów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Od trzeciej części zaczyna się dopiero prawdziwa historia jak dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam całą serię, a tę część szczególnie bo pojawia się Syriusz - mój ulubiony bohater ;)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...