Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

niedziela, 11 września 2016

"Prawdziwa historia oparta na kłamstwach"Jennifer Clement


Opis z okładki:
W szkole klasztornej Leonora nauczyła się piec chleb, zmywać naczynia, prasować, robić na drutach, czytać i pisać. Nauczyła się również, że nigdy nie powinna mówić na głos tego, co myśli. Posada służącej u zamożnej meksykańskiej rodziny miała być szczytem jej życiowych osiągnięć. "Szczęściara", myślały o Leonorze jej siostry. Tyle że niebo jednych, jest piekłem dla innych. A prawdziwe historie oparte na kłamstwach zdarzają się codziennie.Pójdę drogą mi nieznaną i zaczerpnę innego powietrza. Stanę przy oknie. Otworzę drzwi. Otworzę dłoń, otworzę usta i wchłonę nowy dom. 


Moja opinia:
Ta powieść, choć dość krótka, bo zaledwie stupięćdziesięcio stronicowa, wzbudziła we mnie bardzo silne uczucia. Opowiada historię czarnoskórej Leonory, ładnej i drobnej dziewczyny, której przyszło żyć w czasach, kiedy dla jej podobnych osób jedyną ścieżką kariery było służenie "białym". Posadę służącej u państwa O'Conner uznaje za prawdziwy dar od losu i stara się jak najsumienniej wywiązywać się ze swoich obowiązków. Wymaga się jednak od niej nie tylko uczciwej pracy, ale też bezwarunkowego posłuszeństwa, a dziewczynie od dziecka mama wpajała do głowy by nigdy nie mówić nie...


W życiu chodzi o szukanie sensu i o to, żeby wiedzieć, co to woda, a co to ognień. 


Historię poznajemy z punktu widzenia Leonory oraz dziewczynki, córki państwa O'Conner. Obie relacje są dość specyficzne. Leonora jest niezwykle wrażliwą i skrytą dziewczyną. W swą opowieść cały czas wplata komentarze w postaci skojarzeń, porównań (Ona jest jak chleb.) czy dziwnych, bezsensownych zdań lub metafor (Bukiet z palców.), które pobudzały zmysły. Tę powieść znacznie bardziej czułam niż rozumiałam. Wymiany uwag pomiędzy Leonorą i Sofią, drugą z trzech pracujących w posiadłości służących, były pełne mądrości i przesądów, wymieszanych ze sobą i podanych w ciekawej kompozycji. Kobiety miały niesamowite pokłady pokory, bo od najmłodszych lat wychowywane były do usłużnej roli, którą miały w życiu odgrywać. 


Stwierdziłam, że to niemożliwe. Ale Leonora odrzekła, że wszystko jest możliwe, gdy śpi się samemu.Prawdziwa historia oparta na kłamstwach porusza bardzo ważny temat różnic kastowych i wykorzystywania innych ludzi dla własnej przyjemności. Mam wrażenie, że jedno czytanie nie wystarczy, by wydobyć całą głębię z tej powieści, która sprawia wrażenie tak wielowymiarowej jak najbardziej przemyślane metafory. Książkę polecam zatem wszystkim, chcącym pozwolić sobie na odrobię nostalgii w szarej codzienności. 


Nikt nie spojrzy na moje plecy. Nikt nie zobaczy tyłu moich rak i szyi, gdy będę odchodzić. Nikt nie usłyszy, jak zamykam drzwi... ani moich kroków, gdy odejdę ulicą. 

Ocena: 7/10.


Pozdrawiam!


18 komentarzy:

 1. Cieszy mnie fakt iż takie temety są poruszane w literaturze. Zdecydowana jestem dać jej szansę :>

  OdpowiedzUsuń
 2. Krótka książka, ale wydaje się, że nie powinno się lekceważyć jej rozmiarów. Porusza bardzo ważny i interesujący temat. Nigdy dotąd nie spotkałam się z tą książką, ale postaram się zapamiętać tytuł.

  Pozdrawiam, Katia z zaczytana-i.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio się, że w lakonicznej treści można odkryć wielkie przesłanie. Postaram się przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. krótkie lektury też potrafią być pasjonujące i nieść za sobą wielkie przesłanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak przeczytałam ten tytuł to zaczęlam się śmiac nie wiedziec czemu :D Sam wątek bardzo mnie zaintrygował dlatego zapisuję tytuł i po masie "ciekawych" lektur sięgam :)
  Blog o książkach-nowy post

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce.
  Jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś czuję, że ta książka by mnie zachwyciła. Lubię wyciągać coś z powieści, czuć ją całą sobą, uczyć się czegoś ważnego i zapamiętać to na dłuższy czas. Głównie takie książki trafiają do wąskiego grona moich ulubionych dzieł. Wpiszę "Prawdziwa historia oparta na kłamstwach" na moją listę "must read"

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie historie, więc na pewno któregoś dnia sama ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale bez wątpienia jest warta przeczytania. Zapisuję sobie tytuł i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja! Na pewno przeczytam :)
  Nominowałam Cie do LBA, http://recenzjebrunetki.blogspot.com/2016/09/liebster-blog-award-3.html :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi dość zagadkowo i intrygująco. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście chudziutka książeczka, ale myślę, że może być ciekawa. Nigdy nie czytałam książki o podobnym wątku, więc może fajnie by było po raz pierwszy po taką sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam o tej pozycji, a choć krótka to nie znaczy, że nie będzie ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam taki styl pisania, koniecznie muszę przeczytać. Ciekawi mnie jak "odczuję" tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dopiero dzięki Tobie dowiedziałam się o czym jest ta powieść i nabrałam ochoty by ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam te cytaty :)
  Chętnie sięgnę po tę książkę.
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo podobają mi się te cytaty. Myślę, że treść książki będzie również interesująca, koniecznie muszę po nią sięgnąć! Pozdrawiam i zapraszam do mnie~ Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Cienka, refleksyjna o różnicach kastowych- może kiedyś się skuszę...

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...