Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

niedziela, 1 lipca 2012

"Gone. Faza pierwsza: Niepokój" Michael Grant

Opis:
Niewielkie miasteczko w Stanach Zjednoczonych, środek dnia. Nagle, bezszelestnie i bez zapowiedzi z Perdido Beach i okolic znikają wszyscy dorośli. W strefie o promieniu 20 mil nie ma nikogo powyżej piętnastego roku życia.
Zero nauczycieli.
Zero lekarzy.
Zero policjantów.
Zero kontroli!

Raj na ziemi? Pozbawieni opieki, środków medycznych i ograniczeń, młodzi ludzie muszą zbudować nowe społeczeństwo. Nie wydostaną się poza strefę. Nikt nie przybędzie na ratunek. Niektóre dzieci odkrywają w sobie dziwną moc, która pozwala czynić cuda - leczyć rany, przesuwać przedmioty. Albo zabijać...
Czy Sam Temple wyjaśni zagadkę Perdido Beach nim skończy piętnaście lat i zniknie? Ma na to dokładnie 299 godzin i 54 minuty.


Moja opinia:
Świetna książka. Wciąga właściwie od razu i trzyma do ostatniej strony. Wciąż pojawiają się nowe niebezpieczeństwa, a prawa fizyki praktycznie nie obowiązują. To skutecznie podsyca ciekawość, która rośnie i rośnie, ale na jej zaspokojenie musi jeszcze długo czekać. Gdy pojawia się wreszcie odpowiedź na jakieś pytanie, od razu nasuwają się kolejne, mnożąc się bez końca.


Bohaterowie stają przed ogromnym wyzwaniem - muszą prowadzić względnie normalne życie bez dorosłych i z ograniczonymi zapasami żywności. Mają w swych szeregach osoby, którym zależy na władzy i są gotowe dążyć do niej, nawet po trupach. Niektórzy mają moce, które pomagają im przeżyć. Jednak każdy z nich musi wybrać pomiędzy władzą, a spokojnym życiem. Muszą też pogodzić się ze świadomością, że w dniu piętnastych urodzin znikną i właściwie nie wiedzą czy umrą, czy po prostu zostaną gdzieś przeniesieni.


Wszędzie zagadki i tajemnice, a przede wszystkim ciągłe niebezpieczeństwo. Książkę pochłonęłam się jednym tchem i polecam ją każdemu. Jedynym szczegółem, którego nie mogę ogarnąć jest... może wyrażę to pytaniem... czy naprawdę na świecie mogliby żyć czternastolatkowie zdolni do zabijania swych rówieśników z zimną krwią?


Moja ocena: 9/10.

Pozdrawiam!

18 komentarzy:

 1. Pewnie, że mogłyby. Dzieci w niektórych krajach są szkolone od urodzenia, ale przypadki w książce są nieco inne. Jednak znalezienie się w takiej sytuacji wszystko zmienia. Ach całą serię uwielbiam. ^^ Ten mrok, nienormalność... :D I takie pytanie: Sam czy Caine? ;3

  OdpowiedzUsuń
 2. Również uważam, że mogłyby i są do tego zdolne. A książka fantastyczna, jedna z moich ulubionych serii (:

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam niedawno i choć na początku podchodziłam do niej sceptycznie, bardzo mi się spodobała i należy do moich ulubionych pozycji! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. kolejna seria, którą mam zamiar przeczytać!
  oby jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety ale nie mam przekonania co do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. No właśnie byłam kiedyś w połowie książki, ale ją odłożyłam i nie wiem czy wracać do niej czy nie.. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno przeczytałam;)
  No i się zakochałam;]
  Teraz tylko drugi tom, przede mną.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Aktualnie czekam, aż w moje łapki wpadnie najnowsza- piąta część. Wspominałam gdzieś już - ta książka strasznie mnie wkurza. Nie wiem czemu, po prostu budzi moją głęboko skrywaną irytację, ale i tak lubię ją sobie poczytywać :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że ta książka zainteresowała mnie, ale muszę poczekać aż nadrobię te, które mam wyznaczone ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej. Nareszcie ktoś napisał konkretną, zwięzłą i dającą dobitnie do zrozumienia recenzję, że GONE to książka świetna. Dzięki za fajny opis, nikt nie napisał nigdy, że są oni w strefie bez wyjścia i że jeden z bohaterów może zniknąć. Po przeczytaniu zaplanowanych książek wrócę do GONE i spróbuję z książką ponownie.
  Przy okazji, u mnie nowa recenzja. Zapraszam serdecznie i pozdrawiam! Avenix.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam GONE! Świetna recenzja, zwięzła i jasno dająca do zrozumienia, że warto sięgnąć po GONE :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam wiele dobrych opinii o tej serii. Wpisałam ją już na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze tej książki, ale mam ją w planach :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zostałaś zaproszona do zabawy bloggowej. Więcej informacji u mnie na blogu. Pozdrawiam, Avenix.

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę koniecznie poznać tę serię, bo zapowiada się ona bardzo ciekawie. Przypomina mi trochę cykl ,,Jutro'', który bardzo uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Cała seria jeszcze przede mną, ale mam na nią straszliwą ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna seria, mam za sobą wszystkie 5 części, i nie mogę się doczekać premiery fazy szóstej. Ulubieni bohaterzy to Uzdrowicielka Lana, Sanjit, Edilio, Dekka... no sporo ich jest. Polecam tę serię, mieści się w moim Top3 ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...