Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

środa, 19 kwietnia 2017

"Inni 4. Naznaczona" Anne Bishop

Opis z okładki:
Przez wieki Inni i ludzie żyli obok siebie, ale stosunki między nimi były napięte. Gdy jednak ludzkość przekroczyła pewne granice, Inni muszą zadecydować, ile człowieczeństwa są w stanie tolerować – zarówno w swej społeczności, jak i w sobie samych…

Ponieważ Inni zawarli sojusz z cassandra sangue, delikatnymi acz potężnymi wieszczkami krwi, które były wykorzystywane przez własny gatunek, relacje między ludźmi a Innymi ulegają zmianie. Niektórzy z nich, tak jak Simon Wilcza Straż, wilczy strażnik i przywódca Dziedzińca w Lakeside, i wieszczka krwi Meg Corbyn, uważają nowe przymierze za korzystne – nie tylko pod względem osobistym, ale i praktycznym.

Ale nie wszyscy są przekonani do takiego rozwiązania. Grupa ludzi o zradykalizowanych poglądach planuje przejęcie kontroli nad krainą i organizuje serię brutalnych ataków na Innych. Nie wie tylko, że ziem Innych strzegą o wiele starsze i bardziej niebezpieczne siły niż wampiry i zmiennokształtni. Owe moce są w stanie uczynić wszystko, by chronić to, co do nich należy…
Moja opinia:
Inni znajdują się na liście moich ulubionych serii na bardzo wysokiej pozycji. Zachwyciły mnie przede wszystkim bogatym światem i świetną kreacją bohaterów. Ten tom różni się jednak od poprzednich swoim skupieniem na politykę i międzygatunkową walkę o terytorium.


Mam wrażenie, że trudno byłoby przeczytać Naznaczoną bez wcześniejszego poznania poprzednich tomów. Poznajemy tylko kilku nowych bohaterów, więc tak naprawdę narracja skupia się na znanych z pozostałych trzech książek postaci. Po Dziedzińcu też poruszamy się od razu jak stali bywalcy. Wszystkim nowym będzie więc trudno zrozumieć, dlaczego relacje pomiędzy bohaterami są takie, a nie inne. To jednak tylko odczucie, a nie własne doświadczenie, bo wszystkie poprzednie książki są już za mną.


Od drugiego tomu byłam ciekawa, czy Starsi, czyli tubylcze gatunki terra indigena, wkroczą do akcji i zaprowadzą porządek w Thaisii. A Anne Bishop potrafi budować napięcie po mistrzowsku przez kilka ponad pięćset stronicowych książek. W Naznaczonej nad bohaterami wisi wizja zagłady, wszędzie panuje niepokój przeplatany tylko cichą nadzieją, że może uda się uniknąć gniewu Starszych. By nie narazić się na ich nieprzychylność, Inni z Dziedzińca muszą zachowywać w tajemnicy informację o nadchodzącej zagładzie. Naprawdę warto było czekać na pojawienie się Pazur i Kłów Namid. Autorka stworzyła świetne widowisko, nie zawiodłam się pod żadnym względem.


W książce brakowało mi natomiast fragmentów bardziej humorystycznych, dotyczących relacji między Innymi a ludźmi. Zdarzały się, ale liczyłam na więcej. Relacja między Meg a Simonem nadal rozwijała się w ślimaczym tempie. Z każdym tomem są jednak coraz bliżej, już prawie widać metę :D


SPOILER + wątpliwości:
Mam zastrzeżenie co do tytułu. W języku angielskim to "Marked in flesh" i mam wrażenie, że miało się odnosić do skąpania Thaisii w krwi Wilczej Straży lub do rzezi ludzkich miast z końcowych scen książki. Natomiast tytuł "Naznaczona" jest chyba tłumaczeniem dosłownym, dość niefortunnym. Co jest "naznaczone"? Jeśli ktoś coś wymyśli, będę wdzięczna za komentarz ;)


Podsumowując, cieszę się bardzo, że znów mogłam na chwilę wrócić do tej serii. Za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. Zasługuje na zdecydowanie większą uwagę. Serial o Innych miałby szansę stać się drugą Grą o tron. Choć poprzednie tomy czytało mi się nieco lepiej, ponieważ nie przepadam za tak dużym udziałem politycznych zawiłości, Naznaczona nadal zasługuje na wysoką ocenę. Całą serię polecam każdemu i gorąco zachęcam do sięgnięcia najpierw po tom pierwszy. Warto!


Moja ocena: 9/10.


Pozdrawiam!


Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Czytam fantastykę IV"


7 komentarzy:

 1. Wydaje się świetna po Twojej recenzji..tylko skad ja wezmę czas na jej przeczytanie?
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę w końcu poznać twórczość tej autorki, bo czytałam na jej temat wiele dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ogromną ochotę zapoznać się z tą serię. Jest w moich planach od dawna :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Od bardzo dawna chcę przeczytać tę serię, jednak mam problem z dostaniem pierwszego tomu :/ Mam jednak nadzieję, że kiedyś wpadnie w moje ręce :)
  Pozdrawiam ciepło:*

  OdpowiedzUsuń
 5. Całą seria od dawna za mną chodzi, ale nigdy nie miałam dla niej czasu. Chętnie to teraz nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię całą tę serię, ale "Naznaczona" trochę mnie rozczarowała. Szczerze mówiąc, spodziewałam się po niej czegoś innego, ale i tak cykl "Inni" należy do grona moich ulubionych. Już nie mogę się doczekać dalszego ciągu ;)

  Read With Passion

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie to teraz nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...