Dowiedz się, kim są najbardziej wpływowi dzisiaj ludzie na świecie.
Programiści, koderzy, specjaliści IT. Jak ich praca oddziałuje na nasze życie? Czy stereotyp zamkniętego w sobie nerda w grubych okularach jest prawdziwy? Dlaczego tak mało jest w tej grupie kobiet, choć na początku to one zdominowały tę dziedzinę?
Programowanie pozwala wyczarować wszystko. Dzięki niemu można zrobić przelew bankowy w smartfonie, wysłać znajomemu śmiesznego gifa, ale też stworzyć sztuczną inteligencję, która sama podejmuje decyzje, może być narzędziem wojny i zmienić wyniki wyborów.
Czy życie programisty przypomina to z serialu Mr Robot? Czy koder może napisać aplikację, która znajdzie mu idealną partnerkę? Dlaczego twórcy przycisku „lubię to” go nie lubią i unikają Fejsa?
Jedno jest pewne: koderzy, siedząc za ekranami komputerów, właśnie programują naszą przyszłość. Ale czy mają pod kontrolą to, co tworzą?
Dlaczego więc sztuczna inteligencja tak samo szybko, jak uczy się rozpoznawać zdjęcia kotów, zaczyna wspierać neonazistów, rasistów i seksistów? Jak wymknęły się spod kontroli algorytmy mediów społecznościowych, które przyniosły popularność antyszczepionkowcom i wybrały Donalda Trumpa na prezydenta?
Czy koderzy rzeczywiście zmieniają świat na lepsze?
Niebezpieczeństwo, że komputery upodobnią się do ludzi nie jest tak wielkie jak to, że ludzie upodobnią się do komputerów.
Moja opinia:
Ciekawa, wnikliwa pozycja z gatunku literatury faktu, pozwalająca lepiej zrozumieć zachowania i historię programistów. Odpowiedziała na wiele pytań, których jeszcze nie zdążyłam sobie zadać. A przede wszystkim pozwoliła spojrzeć na ten temat ze znacznie szerszej perspektywy.
"Hello world!" zgrabnie wydobywało kwintesencję egzystencjalnego wstrząsu, jakiego dostarcza kodowanie: oto pod twoimi palcami maszyna budzi się do życia.
Myślę, że każdy, kto zajmuje się tym zawodowo czy na dłuższą metę, czerpie nienaturalną, niemal niezdrową satysfakcję z rozwiązywania problemów.
Obecnie studiuję na ostatnim semestrze studiów inżynierskich z informatyki. Trochę projektów za mną, pierwsza praca również, jednak daleko mi do rasowych koderów wypowiadających się na łamach tej książki. Na szczęście wiele cech programistów, czy często ogólnie umysłów ścisłych mogłam wskazać również u siebie, więc jest jeszcze nadzieja :D. Z podziwem czytałam o imponujących wyczynach lub zastanawiałam się nad problemem seksizmu czy rasizmu w tej branży. Ta pozycja otworzyła mi oczy na wiele nowych aspektów programowania.
Kod daje i kod może zabrać.
Poznawałam tę pozycję długo, delektując się nią, zawsze starając się skupić i chłonąć ile mogę. Dorwałam Koderów w bibliotece, ale zdecydowanie zainwestuję we własny egzemplarz, bo czuję, że wrócę do niej jeszcze nie raz. Polecam szczególnie osobom zainteresowanych tematem - warto!
Pozdrawiam!
Wiem komu polecę tę książkę. Moja druga połówka, będzie nią na pewno zainteresowania. 😊
OdpowiedzUsuńBędę mieć na uwadze. Świetna to musi być książka. Wciąż się czegoś uczymy. Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńLubię literaturę faktu. Co prawda kodowanie i branża IT, to zupełnie nie moja działka, ale muszę przyznać, że czuję się zaciekawiona.
OdpowiedzUsuńCiekawy temat, ale nie jestem pewna czy to ksiązka dla mnie. Podobnie jak u Natalii, branża IT to nie moja działka
OdpowiedzUsuńMój szwagier jest programistą. Z chęcią przeczytam, żeby później błysnąć wiadomościami z jego branży i lepiej go zrozumieć ;)
OdpowiedzUsuńMiałam przeczytać jakiś czas temu tę książkę i w końcu zdecydowałam się na inne. Chyba jednak nadrobię zaległości skoro warto. ;)
OdpowiedzUsuńCiekawa tematyka ^^ moze uda mi się po nią sięgnąć;)
OdpowiedzUsuńOooo mam w planach! :) na szczęście jest w bibliotece do której chodzę.
OdpowiedzUsuńW mojej bibliotece jeszcze nie ma.. muszę uwzględnić tytuł przy następnych zakupach.
UsuńLiteratura faktu to jedna z tych co są dla mnie ważne, ale nie wiem czy ten tytuł akurat jest dla mnie.
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawa tematyka i faktycznie warto mieć w domu egzemplarz, literatura faktu to coś dla mnie ;)
OdpowiedzUsuń