Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

poniedziałek, 22 marca 2021

"Dziecko Rosemary" Ira Levin PREMIERA 24 marca

Opis:

Lata sześćdziesiąte XX wieku, Nowy Jork. Świeżo upieczone małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse’owie, decydują się na wynajem apartamentu w Bramford, jednej ze starych, luksusowych kamienic, i to mimo złej sławy, z jakiej słynie ten budynek. Szybko zaprzyjaźniają się z sąsiadami, Castevetami, którzy wykazują niezwykłe zainteresowanie młodą parą. Po pewnym czasie Guy, początkujący aktor, dostaje wymarzoną rolę, a zaraz potem para decyduje się na dziecko. Rosemary zachodzi w ciążę podczas suto zakrapianego przyjęcia u Castevetów. Niemal od samego początku dręczą ją koszmary i halucynacje, dokucza jej uporczywy ból brzucha, a wokół niej zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska. Rosemary podejrzewa, że jej sąsiedzi nie są tym, za kogo się podają...Gdyby nie oni, już bym nie żyła. To całkowicie pewne. Moja opinia:

Klasyk horroru, o którym wcześniej nie słyszałam nic, a gdy już chwyciłam w rękę, przeczytałam w jeden dzień.


Kiedy człowiek ma już swoje lata, uświadamia sobie,  że w tym naszym świecie dobre uczynki to prawdziwa rzadkość. 


Fabuła bardzo bardzo kojarzy mi się z "Adwokatem diabła" Andrew Neidermana i "Całopaleniem" Roberta Marasco. Dotąd zgodne, kochające się małżeństwo zmienia miejsce zamieszkania na piękny wiekowy budynek, w którym miejsce udało im się zdobyć w podejrzanie szczęśliwych okolicznościach. Czytelnik od początku silnie przeczuwa, że coś jest nie tak, ale bohaterzy chcą wierzyć w chwilowy uśmiech losu i dobrze go wykorzystać. Stąd równią pochyłą brniemy przez fabułę bojąc się narastającego tempa i nieuchronnej katastrofy, ale jesteśmy zbyt ciekawi co kryje się na końcu by w połowie przerwać.


Czy ktoś potrafi powiedzieć, kiedy aktor jest sobą, a kiedy gra?


Autor buduje napięcie po mistrzowsku, korzystając z wszystkich klasycznych horrorowych technik. Co chwilę mówiłam Rosemary, że to już ten czas by się zorientowała, że coś nie gra, a ona uparcie pozostawała ślepa na wskazówki. Pojawiło się też często wykorzystywane zwierzanie się osobie postronnej z bardzo szalenie brzmiącej teorii i wchodzenie w ciemne miejsca, gdzie na pewno nie ma nic dobrego. Napięcia w tej historii było aż w nadmiarze na każdym kroku i wszystkie chwyty autora w moim przypadku spełniły swoją przerażającą funkcję.


Niektóre ciąże zaczynają się źle, a kończą dobrze, a niektóre wręcz przeciwnie. 


Myślę, że ta książka nie ma prawa nie spodobać się miłośnikowi klasycznego horroru. Jest napięcie, dobra, nieprzesadzona historia i przemyślani, autentyczni bohaterzy. Czego chcieć więcej ;)


Pozdrawiam!Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu In Rock - Vesper!


10 komentarzy:

 1. Nie czytałem, ale tak gdzieś około 1996 - go roku oglądałem ekranizację. Była świetna. Po książkę więc być może też sięgnę. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również bardzo podobała się ekranizacja. Chętnie przeczytam książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam inne wydanie tej powieści i dobrze ją wspominam. Chętnie przeczytałabym również to w nowym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kojarzę oczywiście ekranizację. Niezbyt często sięgam po horrory, ale czasem mi się zdarza. Może kiedyś i ta książka wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam tytuł tylko dzięki ekranizacji! Ale za książkę chętnie bym się zabrała!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja o tym klasyku też nie słyszałam. Dopiero z recenzji dowiedziałam się o ekranizacji. Z pewnością po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach przeczytać tę książkę. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam film. Jest fantastyczny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę się bać, ale przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki nie czytałam, ale widziałam ekranizację. Najlepsze, że tak na spontanie nie wiedząc, że to horror. Sprawdziłam dopiero po zakończeniu i aż się zdziwiłam, bo ich nie cierpię :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...