Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

środa, 14 lipca 2021

"Obcy 3" Alan Dean Foster

Opis:

Fiorina, zwana też Furią 361, to mroźna, nieprzyjazna planeta, gdzieś na skraju znanego ludziom wszechświata. Przez wiele lat funkcjonowała tu kopalnia, obecnie nieczynna. Olbrzymi kompleks pełni rolę kolonii karnej dla dwudziestu pięciu wyjątkowo zwyrodniałych przestępców, tworzących fanatyczną, religijną społeczność.

Na planecie rozbija się kapsuła ratunkowa, w której znajdują się zahibernowane ciała ocalałych z akcji ratowniczej na opanowanej przez ksenomorfy planecie Acheron. Katastrofę przeżywa jedynie porucznik Ellen Ripley. Wkrótce okazuje się, że wraz z nią na Furię 361 przybył Obcy. Ripley po raz kolejny musi stanąć do walki z przerażającym, bezlitosnym przeciwnikiem.Wolę być nietkniętym wspomnieniem niż wyjałowioną rzeczywistością. Moja opinia:

Trzecia część kultowej serii Obcy już za mną. Żadnego filmu jeszcze nie widziałam, cieszę się, że choć one mi zostały. W stosunku do drugiej części akcja rozgrywała się nieco wolniej, a na pojawienie się potwora trzeba było sporo czekać, jednak niepokój i zniecierpliwienie robią swoje, a napięcie rośnie z każdą stroną i nie ma czasu na nudę. 


Ich ciała zabrano spośród cieni naszych nocy. 


W tej części akcja rozgrywa się na planecie Fiorina, która pełni funkcję więzienia dla grupy niebezpiecznych mężczyzn. Elen Ripley jako jedyna przeżywa rozbicie kapsuły ratunkowej na tej surowej planecie. Kiedyś funkcjonowała na niej kopalnia, dziś pozostała jedynie infrastruktura konieczna dla życia więźniów. Zero broni, brak możliwości ucieczki, nieprzyjazne nastawienie wobec jedynej kobiety na planecie. I obcy czający się w ukryciu...


Jej serce było zimne, a emocje bezpiecznie ukryte

gdzieś, gdzie nie stanowiły przeszkody.


Znów porucznik Ripley musi się zmierzyć z potworem niemal niezniszczalnym. W dodatku po raz kolejny musi przekonywać innych, że tego niebezpieczeństwa nie można lekceważyć. Firma dalej próbuje zdobyć żywego obcego do badań, czym narazi Ziemię na zagładę. Ripley z niezmienną determinacja i godną podziwu odwagą stawia czoła wszelkim wyzwaniom, nieustraszenie torując sobie drogę do ocalenia. Miło było po raz kolejny spotkać się z tą bohaterką. Swoją niezłomnością zjednała sobie moje serce i kibicowałam jej gorąco, by i tym razem udało się jej ujścia cało z rąk obcego.


Wiem, że nigdy tego nie zapomnę. 

Nigdy! 

Ale to nie znaczy, że nie będę próbowała. 


Trzecia część Obcego to nieco spokojniejsze, ale satysfakcjonujące zakończenie serii. Historia starcia Fioriny z kosmitą była dobrym zwieńczeniem przygód nieustraszonej porucznik Ripley i pozostawi mnie z ciepłymi wspomnieniami. Serdecznie polecam wszystkim zaciekawionym tą kultową serią science fiction. Nie pożałujecie ;)


Pozdrawiam! Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu In Rock - Vesper!
15 komentarzy:

 1. Oglądałem chyba wszystkie ekranizacje . Jeszcze w czasie studiów historycznych. Dawno to było. Po książkę jeszcze nie sięgnąłem - ale ciekaw jestem sam, jak wypada ekranizacja w porównaniu z książką. Pozdrawiam po intensywnym dniu - 3 zejścia na dół, 35 minut na zewnątrz i czytanie wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce już pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam filmy i już one nie są w moim klimacie, więc uważam, że i książka nie przypadła by mi do gustu. Jednak Twoja recenzja jest bardzo wnikliwa i podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój brat jest fanem filmów, ale książek chyba nie czytał, polecę mu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam to jak Vesper przykłada się do wydawania swoich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tu akurat w ramach wyjątku wolę ekranizacje 😉

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach całą serię o Obcym i mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka ciekawa, ale treść raczej nie w moim typie 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że dobra książka ❤

  OdpowiedzUsuń
 10. Film oglądałam w kawałkach, ale nigdy od początku do końca, kojarzę tylko te najbardziej popularne momenty. Fajnie, że książki zostały wydane, myślę, że chętnie po nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym przeczytać ten cykl, a później obejrzeć filmy. Kiedyś oglądałam, ale nie w całości i chcę nadrobić zaległości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze nie przeczytałam tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie dla mnie, już sama okładka mnie przeraża ;D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...