Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

sobota, 25 grudnia 2021

"Leksykon dzikich kobiet" Klaudia Migacz, Anna Lewicka

Opis:

Niniejszy leksykon poświęcony jest znanym z mitów, legend i baśni postaciom kobiecym przeistaczającym się w zwierzęta. Anna Lewicka, przeprowadzając czytelnika po różnych zakątkach świata – od Kraju Kwitnącej Wiśni przez Wyspy Brytyjskie do lasów Amazonii – snuje opowieści o czterdziestu kobietach i ich niezwykłych zdolnościach. Niektóre opisywane postacie potrafią samoistnie zamienić się w zwierzę, inne z kolei przechodzą transformację wskutek czyjejś ingerencji. Każda przemiana służy jednak jakiemuś celowi – poszukiwaniu pomocy, oszukiwaniu ludzi, schwytaniu ofiary czy odpokutowaniu za grzechy.

Tytułowe dzikie kobiety, wspaniale zilustrowane przez Klaudię Migacz, ożywają na kartach książki, prezentując formy, jakie przybierają w wierzeniach niemal całego świata. Będzie to wspaniała lektura dla wszystkich miłośników mitologii, nie tylko słowiańskiej.


Moja opinia:

Dziś kilka słów o pozycji, którą miałam przyjemność w tym roku dostać od Mikołaja. Od razu ruszyłam do przeglądania i poznawania niezwykłych mitycznych kobiet z całego świata. Nie jest to długa pozycja, ale inspirująca i przyciągająca raz za razem. 


Wszystkie te historie łączy jeden niezwykły aspekt - zmienność, stanowiąca nieodłączny element kobiecej natury.


Leksykon zawiera zestawienie czterdziestu kobiecych postaci z mitologii całego świata. Możemy znaleźć tu zarówno znane z popkultury kitsune, arachne, tygrysica czy wilkołaczyca. Do każdej postaci dołączone są piękna grafika, jednostronicowy opis oraz jednostronicowy cytat z źródła o omawianej kobiecie. Nie jest to więc wiele i jeśli historia wyjątkowo nas zainteresuje, musimy szukać dodatkowych informacji w innych źródłach.


Książka sprawdza się jako zbiór inspiracji, do których można wracać wiele razy, podziwiać, poznawać na nowo. Zdążyłam już przejrzeć całość dwa razy. Rysunki Klaudii Migacz wprowadzają super klimat i wciąż się nie nudzą. Są bardzo kobiece, złożone i jednocześnie subtelne. Pobudzają wyobraźnię i zaskakują niezwykłymi szczegółami.


Na ten leksykon polowałam już od jakiegoś czasu. Jak dobrze, że Mikołaj wiedział o czym marzę. Dokładnie tego spodziewałam się po tej pozycji - ciekawych postaci ukrytych w mitologiach z całego świata i inspiracji do poświęcenia chwili pięknu kobiecej zmienności. Polecam z całego serca, idealna pozycja na prezent!


Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt! :*


13 komentarzy:

 1. Pzryznam, że czuję się mocno zaintrygowana. Piękne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że Mikołaj spał Twoje marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo ciekawie! Widziałam już wcześniej gdzieś ten tytuł :)

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością sięgnę. Bo - zapowiada się bardzo apetycznie, naprawdę :-) . Też uwielbiam wszelkiego rodzaju mitologie - i tym podobne historie. Serdecznie pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tą książkę już dość dawno temu, ale podobała mi się na tyle, że wciąż o niej pamiętam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyta się prawdziwie kusząco, przynajmniej tak wynika z Twojej recenzji. Mam nadzieję trafić na nią w MBP.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiam się nad tą książką od jakiegoś czasu. Muszę w końcu do niej zajrzeć. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam osobę, dla której ta książka będzie idealna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapisuję tytuł! Z ciekawością rozejrzę się za tą książką w księgarniach ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi jak coś, co powinno zagościć na mojej półce!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa książka, dopisałam ten tytuł do swojej listy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi naprawdę ciekawie. Rozejrzę się ;) Pozdrawiam i życzę udanego 2022 roku.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...