Zapewnienie bezpieczeństwa IT spędza sen z powiek nie tylko inżynierom, ale również menedżerom i kierownictwu organizacji. W tym zadaniu mają im pomóc różnorodne narzędzia, jednak ich skuteczne wykorzystanie wymaga nie tylko wyrafinowanej wiedzy technicznej. Konieczne jest nieco szersze spojrzenie na sprawy cyberbezpieczeństwa, aby zastosować właściwe strategie obronne i środki zaradcze. By podejmować trafne decyzje, potrzebna jest wiedza o najlepszych praktykach cyberbezpieczeństwa i o dostępnych narzędziach.
To wszechstronny i praktyczny podręcznik dla kierowników i inżynierów. Opisuje różnorodne metody, platformy i technologie pochodzące od wielu dostawców, zawiera też wskazówki, jak je wykorzystać do tworzenia optymalnych rozwiązań. Przedstawiono tu pożyteczne informacje o sieciach komputerowych, podstawowych narzędziach bezpieczeństwa, rozwiązywaniu problemów w systemie Windows, inwentaryzacji sieci, zarządzaniu podatnościami, bezpieczeństwie aplikacji internetowych, zarządzaniu aktualizacjami i konfiguracją oraz wiele innych kwestii. Książka jest równocześnie treściwa i prosta w odbiorze, pozwala zapoznać się z aspektami technicznymi i nietechnicznymi, z teorią i praktyką cyberbezpieczeństwa - z pewnością ułatwi naukę metod oceny zagrożeń oraz sprawdzania i poprawiania stosowanej konfiguracji.
Moja opinia:
Autorka rozpoczyna od omówienia podstawowych tematów, jak ping czy ipconfig, wspominając, że jako dydaktyk nie może myśleć o którymś zagadnieniu jako oczywistym, by nie pominąć tych, którym umknął jeden z bazowych elementów wiedzy. Takie zaniedbania mogą szybko przerodzić się w większe braki w rozumieniu zagadnień. Widać, że książka jest napisana w sposób przemyślany, a jej konstrukcja została podparta wieloletnią praktyką szkoleniową. Warto więc sięgać po nią śmiało, bez obaw o braki podstaw wiedzy o cyberbezpieczeństwie. Podręcznik zadba o jej uzupełnienie.
Wiele razy - zdecydowanie zbyt wiele razy - napotykałam specjalistów IT
zafascynowanych nowinkami technicznymi i gadżetami,
którzy kompletnie zapominali o istnieniu podstawowej wiedzy.
"Blue Team i cyberbezpieczeństwo" polecam szczególnie świeżym inżynierom, chcącym poszerzyć i usystematyzować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Będzie dobrym początkiem do zgłębiania wybranych narzędzi i zagadnień na własną rękę. Największą zaletą tego poradnika jest przystępny język, który jasno przekazuje wiedzę o tej dość zagmatwanej, ale bardzo ważnej i wciąż niedocenianej tematyce.
Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Helion.
Cyber bezpieczeństwo to zdecydowanie ważny temat, aczkolwiek myślę, że dla mnie byłaby to zbyt skomplikowana książka.
OdpowiedzUsuńMyślę, że taki poradnik może być bardzo przydatny;)
OdpowiedzUsuńJa też myślę, że taki poradnik jest ciekawy i potrzebny. Cyber bezpieczeństwo jest dziś na pierwszym miejscu. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWażny temat, ale sama lektura bardzo wymagająca.
OdpowiedzUsuńTematyka tej książki jest bardzo ciekawa i ważna.
OdpowiedzUsuńKsiążki jak narkotyk
Na pewno przydatna rzecz w dzisiejszych czasach.
OdpowiedzUsuńnie umniejszam wartości tej książki, ale to pozycja raczej nie dla mnie :P połowa tych definicji brzmi dla mnie jak czarna magia :P
OdpowiedzUsuńRaczej się nie skuszę, ale fajnie, że jest taka książka.
OdpowiedzUsuńZainteresowałaś mnie, zawsze uważałem bezpieczeństwo za nudne
OdpowiedzUsuń