Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

środa, 30 czerwca 2021

"Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych. Instrukcja obsługi" Jarosław Gibas

Opis Wydawcy:

Psychopaci są wśród nas. Trafiamy na nich w relacjach prywatnych i zawodowych, spotykamy ich na swojej drodze, czasem funkcjonujemy z nimi na co dzień. Często nieświadomie, ponieważ inteligentny psychopata potrafi bardzo dobrze się kamuflować i udawać kogoś, kim nie jest: na przykład przyjaciela lub troskliwego opiekuna. Oczywiście do czasu. W pewnym momencie maski opadają, tamy puszczają i pan P. odsłania przed nami swoją prawdziwą twarz. Zapytany o radę psycholog powie wówczas: "Nie czekaj, uciekaj. Rzuć go i ratuj siebie". Tyle że to nie zawsze jest takie proste. Nie zawsze możliwe. 

Są sytuacje, w których rozstanie z psychopatą nie jest realną opcją. Bo łączą nas więzi rodzinne, zawodowe albo towarzyskie. Wówczas nie ma innego wyjścia, jak nauczyć się radzić sobie z panem P. Żeby jednak było to możliwe, musimy umieć prawidłowo go rozpoznawać. A co, jeśli pan P. świetnie się kamufluje i potrafi skutecznie mylić tropy podczas testów psychologicznych i kwalifikacji? Na szczęście istnieje jeden niezawodny sposób: możemy go rozpoznać po narzędziach i technikach, które stosuje. Poznanie tych narzędzi, zrozumienie ich mechaniki i konstrukcji daje nam dodatkową broń: możemy stać się sprytniejsi niż pan P., a to najlepsza metoda, by się przed nim chronić. I temu właśnie poświęcona jest ta książka!



Znacie takich właśnie panów P. ze swojego otoczenia? Oczywiście, że tak - ale nie dlatego, że jest ich tak wielu. Wyłącznie dlatego, że są sprytnie rozstawieni...



Moja opinia:

Bardzo przystępnie napisany podręcznik, pełen praktycznej wiedzy o tym, jak sobie radzić z manipulacją. Rady tutaj zawarte naprawdę nadają się do wprowadzenia w życie. Na konkretne techniki wywierania wpływu dostajemy dokładnie opisane sposoby radzenia sobie z niechcianą presją. 


Bo psychopaci przegrywają jedynie z większymi psychopatami od siebie. 


Czyta się tę książkę niezwykle szybko. Wiele trafnych, obrazowych, rozbudowanych porównań ułatwiało zrozumienie tematu. Język jest bardzo przystępny, miejscami potoczny tam, gdzie to pasuje.  Konstrukcja jest prosta i raczej nie poradnikowa. Nie mamy tutaj podsumowań, dodatkowych ćwiczeń czy punktów do przemyślenia. Rozdział po rozdziale, każdy z tytułem i sugestywnym cytatem na początku, prowadzi nas w głąb świata, w którym Pan P. manipuluje i gra na emocjach, by osiągnąć swe cele, a my mamy za zadanie dbać o siebie, nie dać się oszukać i zapomnieć o ucieczce - walczyć!


Dzięki temu znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo wypowiedzenia kiedyś formuły: "Jak mogłem tego wcześniej nie widzieć?". 


Często w materiałach dotyczących psychopatów pierwszą, główną radą jest odcięcie się od nich i ich toksycznego wpływu. Tylko że nie zawsze jest to możliwe. Ten tytuł skupia się na tym, jak żyć z taką relacją i nie dać się stłamsić. Jak nie pozwolić się zamknąć w fikcyjnym świecie, w którym jesteśmy słabi i nieudolni? Trwać w kontakcie ze znajomymi i rodziną, prosić ich o opinię. Jak nie dać sobie wmówić, że odczuwamy jakąś emocję, na przykład gniew czy zdenerwowanie, gdy tak nie jest? Skierować uwagę na atakującego i potraktować go jego własną bronią. Te i wiele innych pasywno-agresywnych zachować psychopatów i manipulatorów autor rozkłada na czynniki pierwsze i wskazuje dokładnie, w którym miejscu jak możemy zareagować, by się bronić. Nie uciekać, tracić siebie w próbie odpłacenia psychopacie, po prostu się obronić. 


...ale przecież jesteśmy na wojnie, a nie u babci na imieninach, prawda?


Temat psychopatii przyciąga mnie i fascynuje już od jakiegoś czasu, ale jak dotąd nie natrafiłam na takie źródło dokładnie opisywanych taktyk wraz z radami jak się bronić. Do tego wiedza podana jest w sposób ciekawy i wciągający, po prostu przyjemny w odbiorze. Warto sięgnąć po ten tytuł i uzbroić się z wyprzedzeniem. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać ;)

Pozdrawiam!



Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Onepress.

9 komentarzy:

  1. Również serdecznie pozdrawiam znad kawy już bezkofeinowej - późna pora. Uwielbiam wszelakie tego typu książki. Psychopatów jest faktycznie wielu z nas, a pamiętam jeszcze - że każdy chyba w zależności od sytuacji życiowej wybiera / nakłada różne maski. Nieco padnięty jestem, naprawiałem laptop, do jednego bloga próbuję odzyskać dostęp. No i 45 minut na zewnątrz - a w czwartek jeszcze szczepienie. Powtórzę się - ale tego typu książki wydają się być fascynujące :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sam poruszony temat jest niezwykle intrygujący. Warto zajrzeć do tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako psycholog, chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chyba muszę przeczytać tę książkę, bo czytając sam opis przyszło mi kilka osób na myśl, które mogłyby być psychopatami :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie słyszałam jeszcze o niej. Zaciekawiła mnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie, że widza jest dobrze podana. Nie słyszałam o tej książce wcześniej.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubię tematy związane z psychopatią i psychopatami, dlatego chętnie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Interesująca pozycja, chętnie przeczytałabym trochę o technikach radzenia sobie z manipulacją.

    OdpowiedzUsuń
  9. Czytałam inną książkę tego autora ("Pokonaj stres z Kaizen) i być może sięgnę tez p oto dzieło

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...