Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

Takiej huśtawki emocji dawno nie przeżyłam

czwartek, 31 marca 2022

"Kobiety ze słynnych polskich obrazów. Boskie, natchnione, przeklęte" Iwona Kienzler

Opis z okładki:

Kim była nieszczęśliwa dziewczyna z portretów Wyspiańskiego? Dlaczego Podkowiński pociął nożem swoje słynne płótno? Czytją twarz mają mityczne postacie na obrazach Malczewskiego?

Kolejna książka z bestsellerowej serii biografii historycznych wydawnictwa Lira zabiera czytelników w krainę polskiego malarstwa. Publikację wzbogacają kolorowe reprodukcje. 

Iwona Kienzler zdradza tajemnice kobiet patrzących na nas od stuleci ze słynnych polskich obrazów. Boskie, natchnione, przeklęte...

Czy na pewno wiemy, kim były? Moja opinia:

Nie spodziewałam się, że ta książka tak bardzo mi się spodoba. Historia to był zawsze mój najmniej lubiany przedmiot w szkole i od powieści z jej elementami zwykle stronię. Ten egzemplarz otrzymałam w prezencie, który był strzałem w dziesiątkę!


W tej książce znajdziemy osiem opowieści o polskich obrazach, które skojarzy nawet taki historyczny nieuk jak ja. Ich twórców również w większości znamy. Ale już o paniach, które na nich widnieją, mało kto słyszał. A wielka szkoda, bo historie tych kobiet i ich adoratorów są niesamowicie ciekawe, w większości skandaliczne i pikantne. Niejedna nadałaby się na hollywoodzki film. 


Nie ma tutaj suchych faktów czy mnóstwa dat. Autorka opowiada o bohaterach, którzy kochali, zdradzali, a przede wszystkim inspirowali z wyczuciem, pasją i humorem. Udzieliło mi się to samo zainteresowanie, które kiedyś napędzało fale plotek w społeczeństwach, w których funkcjonowali. Historia, która zwykle wydaje mi się nudna, tutaj nabrała kolorów, postaciom nie zabrakło głębi, a ja chętnie przechodziłam do kolejnych rozdziałów. 


Moim ulubionym był rozdział trzeci o tytule "Teodora Matejkowa - żona jak narkotyk". Nie miałam pojęcia, że ta kobieta miała tak wybuchowy charakter! Rozbawiło mnie stwierdzenie autorki, że być może dzięki ciągłym silnym emocjom towarzyszącym awanturom w domu malarz stronił od używek bardzo popularnych wtedy wśród jego kolegów artystów. Im brnęłam dalej w tę historię było mi go jednak coraz bardziej żal. Jego życie nie należało do najłatwiejszych. 


Polecam tę książkę z całego serca. Jeśli nie lubicie historycznych pozycji równie mocno jak ja, to jest świetna pozycja startowa do rozpoczęcia przygody z gatunkiem ;) 


Pozdrawiam!

15 komentarzy:

 1. Brzmi fajnie, ostatnio eksperymentuję z gatunkami, więc mogłoby to być coś dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Autorkę - mam jej "Windsorów" - e - book zakupiony jakiś czas temu :-) . Serdecznie pozdrawiam :-) . A tę powyższą będę mieć na uwadze :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki autorki. Tej jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę, mam ją w biblioteczce. Też lubię publikacje autorki, można się z nich wiele dowiedzieć. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja mama jest fanką takich książek, a i ja jestem zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę że spędziłabym z tą książką ciekawe godziny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie dla mnie, ale zdaję sobie sprawę, iż znajdzie swoich fanów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. O, ciekawa publikacja, o której dowiedziałam się dzięki Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To niestety nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 10. oj mam chętkę na taką pozycję:) fajna wycieczka w historię:D

  OdpowiedzUsuń
 11. Skoro książka pozytywnie zaskakuje to z chęcią ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj nie powiem. Zaciekawiła mnie ta książka. Będę chciała przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie moje klimaty, ale zaciekawiła mnie i chętnie bym przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...